O programu NVDA

NVDAje open source screen reader určený pro operačnísystém windows.

Vytvořil jej Michael Curran a ostatní.

NonVisual Desktop Access (NVDA) je otevřený odečítač obrazovky pro operační systém Windows, umožňující zrakově postiženým uživatelům pracovat s osobním počítačem bez nutnosti vynaložit větší náklady než je cena počítače a operačního systému.

Vyvíjet se začal dubnu 2006 a v prosinci jej autor začal používat i na svém PC.

Pomocí řečové odezvy umožňuje NVDA uživateli přistupovat a manipulovat se všemi částmi operačního systému Windows, jako například:

Prohlížení internetu (s Internet Explorerem a Firefoxem)

Číst a psát dokumenty s programy jako WordPad nebo Microsoft Word

Posílat a přijímat E-maily programem Outlook Express

Používat programy pro příkazový řádek v okně DOSu

Vytvářet jednoduché tabulky v programu Microsoft Excel

Spravovat počítač prostřednictvím nástrojů Tento počítač / Průzkumník Windows, Ovládací panely a další obecné úlohy Windows

více informací se dočtete na oficiálních stránkách projektu
http://nvda-project.org

9 komentářů: O programu NVDA

 1. Dana Žňavová napsal:

  Dobrý deň,

  som majiteľkou webovej stránky Zoznamka BEZ Bariér a dnes som dostala mail od záujemkyne o registráciu na stránke, ktorá mi napísala, že sa nemohla zaregistrovať na stránke z dôvodu, že je stránka neprístupná s čítačmi NVDA a Jaws. Stránka je vytvorená vo WordPresse. Chcem sa preto spýtať, či mi neviete poradiť, ako vyriešiť túto situáciu.

  Vopred Vám ďakujem za radu.

  S pozdravom
  Dana Žňavová

 2. admin napsal:

  Dobrý den,
  Web jsem zběžně prošel a nenarazil jsem na zásadní problém v přístupnosti, kde konkrétně byla překážka?

 3. Petr Bublík napsal:

  Dobrý den,
  tchán měl nainstalovanou starší verzi NVDA. Omylem si někde v nastavení nastavil Čínštinu. Program odinstaloval a při instalaci novějších verzí jsou tlačítka instalačního programu s čínskými znaky, takže nevíme, co stisknout. Můžete poradit, jak se ještě před instalací přepnout zpět do Češtiny? Děkuji.

  • admin napsal:

   Dobrý den,

   nejlepší bude odstranit složku nvda z %appdata%

   stiskněte win+r do edit pole zadejte %appdata%
   vyhledejte složku nvda a smažte ji.

 4. Filip Haris napsal:

  Dobrý den,
  mám nejnovější verzi odečítače obrazovky NVDA, se kterým jsem hodně spokojen. Už nějakou dobu využívám televizi od O2 v internetovém prohlížeči Mozilla Firefox na svém notebooku. Předčítač mi přečte základní menu O2 TV (kanály, programy, přehrávač videa,…). Můj problém spočívá v tom, aby bylo možné daný film/pořad shlédnout, je nutné je rozkliknout. Poté se zobrazí informace o daném pořadu a možnosti přehrát a nahrát. V této fázi odečítač obrazovky není schopný předčítat.
  Chtěl bych se vás tedy zeptat, jestli je možné v programu NVDA aktivovat funkci, která by problém vyřešila nebo bude potřeba vyčkat na novou verzi programu?

  Děkuji za oppověď.
  S přáním pěkného dne
  Haris Filip

  • admin napsal:

   Dobrý den,

   Bohužel přístupnost o2 tv není zcela ideální.
   Tlačítka pro přehrávání/nahrávání nejsou dostupná z klávesnice nebo nejdou z klávesnice potvrdit.
   – urgovat spíše u O2.
   Jinak zkuste jiný prohlížeč GoogleChrome nebo edge.

 5. Filip Haris napsal:

  Dobrý den,
  chtěl bych se zeptat, zda-li by bylo možné předat moji zpětnou vazbu rovnou vývojářskému týmu, který dělá tento progream či nikoli?

  Zpětná vazba spočívá v lepším přístupněním některých prvků na internetové televizi Lepší TV. Myslím si, že níže uvedené chyby nejsou na straně poskytovatele internetové televize, jelikož konkureční předčítač od Microsoft tyto položky přečíst dokáže.
  Pokud rozkliknu televizní program, čtečka mi není shopná přečíst logo televizního kanálu, ale přečte pouze pořad a sloupce.
  Když jdu do sekce mých pořadů, rozkliknu si políčko seřadit mé pořady/nahrávky a zobrazí se tabulka s několika kategoriemi. Bohužel NVDA neumí číst dané možnosti a tudíž není možné programy seřadit.
  Pokud si v televizním programu rozkliknu nějaký pořad, objeví se tabulka s informacemi o pořadu, kde se nachází položky přehrát a nahrát daný pořad či zobrazení daných dílů pořadu. Tyto položky čtečka čte dohromady, takže to znamená, že čtečka přečte všechno v kupě. Tudíž musím šipkou doprava přejet po jednotlivých znacích na další položku. Pokud, ale u seriálu kliknu na tlačítko nahrát, objeví se tabulka s možností nahrání daného seriálu.Tuto tabulku NVDA neumí přečíst.

  Jenom prosím o předání zpětné vazby nebo případné vylepšení či o radu, co s tím udělat.

  S přáním pěkného dne
  Filip Haris

  • admin napsal:

   Dobrý den,

   Zpětná vazba předána.
   V jakém webovém prohlížeči obsluhujete službu lepší tv?
   Pokud chcete aby nvda zobrazoval jednotlivé prvky pod sebou a ne na jednom řádku jak je vidět na obrazovce zkuste následující:

   1. stiskněte insert+n , v menu zvolte možnosti/nastavení
   2. v seznamu kategorií zvolte režim prohlížení a odškrtněte zachovat vzhled jako na obrazovce.

   • Filip Haris napsal:

    Dobrý den,

    Lepší TV využívám s prohlížečem Mozila Firefox, který mi vyhovuje ze všech nejvíc. Děkuji za předání zpětné vazby a za Vaši odpověď. Snad to v budoucnu pomůže také ostatním uživatelům této služby.

    S pozdravem a přáním pěkného dne

    Filip Haris

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *