Tato verze přináší novou funkci, oddělení zvuků a hlasového výstupu. Nyní je možné nastavit NVDA tak, aby hlasový výstup byl v jednom kanálu (například v pravém kanálu) a ostatní zvuky aplikace byly v druhém kanálu (například v levém kanálu).
Byly přidány nové klávesové zkratky, které umožňují přejít na první a poslední hodnotu nastavení v kruhu nastavení hlasového výstupu a dále je možné měnit nastavení po větších krocích. V režimu prohlížení je nyní také možné definovat zkratky pro pohyb po odstavcích textu, vertikálně zarovnaných odstavcích, po textu se stejným nebo jiným formátováním, po položkách nabídek, po přepínacích tlačítkách, po posuvnících, ilustracích a po matematickém obsahu. Nové jsou také funkce v oblasti Braillova písma. Přidali jsme možnost zobrazit na braillském řádku to, co obvykle říká hlasový výstup. V tomto případě se na řádku zobrazuje to, co NVDA říká nebo posílá do hlasového výstupu, i když je režim řeči nastaven na tichý. Přidali jsme také podporu řádků BrailleEdgeS2 a BrailleEdgeS3. Aktualizovali jsme tabulku pro překlad Braillova písma LibLouis, přidali jsme podrobné tabulky pro běloruštinu a ukrajinštinu, také laoštinu a španělštinu s podporou řeckých znaků. Aktualizován byl hlasový výstup Espeak, který nyní podporuje jazyk tigrina. Opravili jsme několik chyb nahlášených v aplikacích Thunderbird, Adobe Reader, webových prohlížečích, Nudi a Geekbench.
nové vlastnosti
- Nové klávesové zkratky:
Nová klávesová zkratka p pro navigaci po odstavcích textu v režimu prohlížení. - Nové, ve výchozím nastavení nedefinované klávesové zkratky, které lze použít pro přechod po:
Ilustracích, Svislých zarovnaných odstavcích po položkách menu po Přepínacích tlačítkách po posuvnících a dále po Matematickém obsahu po textu se stejným formátováním a po textu s jiným formátováním. - Přidány zkratky pro přechod na první a poslední hodnotu a také pro rychlý pohyb po větších úsecích v kruhu nastavení hlasového výstupu
Nastavení první a poslední hodnoty nemá výchozí zkratku. - Zvyšujte a snižujte hodnoty ve větších krocích takto:
Desktop: NVDA+ctrl+pageUp a NVDA+ctrl+pageDown.
Notebook: NVDA+ctrl+shift+pageUp a NVDA+ctrl+shift+pageDown. - Přidána možnost definovat klávesovou zkratku, která zapíná a vypíná upozornění na ilustrace a jejich popisy.
- Braillovo písmo:
Přidána podpora řádků BrailleEdgeS2 a BrailleEdgeS3. - Přidán nový režim zobrazení na braillském řádku nazvaný „sledování řeči“.
Když je tento režim povolen, řádek zobrazuje přesně to, co říká NVDA.
Režimy lze přepínat pomocí klávesové zkratky NVDA+alt+t nebo v nastavení braillského písma. - Oddělení zvuku:
Umožňuje posílat hlasový výstup do jednoho kanálu (např. levého) a ostatní zvuky do druhého kanálu (např. pravého).
K přepnutí režimu použijte klávesovou zkratku NVDA+alt+s. - Oznámení záhlaví řádků a sloupců tabulky se nyní oznamuje i v editovatelných prvcích html.
- Do nastavení čtení textu jsme přidali možnost zapnout a vypnout oznamování ilustrací a jejich popisů.
- V systému Windows 11 NVDA oznamuje návrhy a doporučení při diktování hlasem a také doporučuje akce včetně prvního návrhu při kopírování dat, například telefonních čísel kopírovaných do schránky. (Vyžaduje systém Windows 11 od verze 2022).
- NVDA ponechává zvukové zařízení aktivní i po dokončení textu hlasovým výstupem, čímž zabraňuje zpožděné odezvě a odsekávání začátků a konců frází u zařízení Bluetooth a některých notebooků.
- Přidána podpora pro HP Secure Browser.
ke stažení
stáhnout nvda 2024.2