NV Access na svém webu zveřejnila další stabilní verzi open source odečítače NVDA s označením NVDA 2017.3. Tato verze zahrnuje zlepšenou podporu pro prohlížení
webových stránek, vylepšenou podporu pro braillské řádky, možnost psaní braillovým zkratkopisem, různé doplňkové opravy a podporu pro one core hlasy a OCR v systému Windows 10.
Nové vlastnosti
- Na braillském řádku přidána možnost zobrazovat zprávy po neomezený čas.
- Při úpravách prezentace v MS Powerpoint NVDA oznamuje přesný tvar objektu – trojúhelník, kruh, video, šipky…
- V seznamu zpráv v aplikaci Microsoft Outlook NVDA oznamuje jestliže má zpráva barevný příznak.
- V dokumentech MS Word v režimu prohlížení je možné se pohybovat po pravopisných chybách – zkratky rychlé navigace W a SHIFT+W
- Přidána podpora pro prvek výběr data pro připomínky v aplikaci MS Outlook.
- V aplikaci Pošta v systému Windows 10 jsou oznamovány návrhy v editačním poli skrité kopie a také v editačním poli pro vyhledávání v aplikaci nastavení.
- NVDA dokáže oznamovat automatické návrhy zvukem, hledání v nabídce start.
- V prohlížeči GoogleChrome přidána podpora pro MathLL.
- NVDA v systému Windows 10 již podporuje hlasy Onecore někdy téš označované jako mobile. Hlas nastavíte v menu NVDA možnosti hlasové výstupy.
- Nyní je možné nastavení NVDA ukládat v lokální složce uživatele. Nastavení lze upravit v registru systému Windows, podrobný postup najdete v dokumentaci k NVDA konkrétně pak v části systémové
parametry.
- V režimu prohlížení díky podpoře aria-placeholder jsou oznamovány hodnoty zástupných symbolů.
- NVDA automaticky oznamuje upozornění z aplikace Skype Business desktop například když někdo začne konverzaci.
- NVDA v aplikaci Skype business desktop nyní oznamuje příchod nových zpráv.
- NVDA v aplikaci MS Edge oznamuje notifikace, například když začne stahování
- Na braillském řádku lze nyní psát text v plnopisu i ve zkratkopisu. Podrobnosti jsou popsány v příslušné části v dokumentaci k NVDA.
- Nyní je možné na braillském řádku psát znaky v unicode, ovšem vstupní tabulku je třeba přepnout na Unicode.
- Přidána podpora pro braillský řádek superbraille, ten je populární hlavně v Tchaj-wanu.
- Nové braillské překladové tabulky: Dánské 8-bodové počítačové písmo, Litevština, Perština 8-bodové počítačové písmo a plnopis, Slovinské 8-bodové počítačové písmo.
- Upravená braillská tabulka pro 8-bodové počítačové písmo v Americké angličtině, přidána podpora pro odrážky, znak Euro a zvýrazněné znaky.
- NVDA nyní podporuje optické rozpoznávání textu přes rozhraní Windows 10 OCR. Rozpoznávání je možné používat v obrázcích nebo u nepřístupných objektů.
- V prohlížečích Firefox a Chrome jsou podporovány komplexní dynamické mřížky jako jsou například listy, ve kterých se zobrazí nebo načítá jen část obsahu Jde o podporu aria-rowcount, aria-colcount,
aria-rowindex a aria-colindex. Atributy doplněné v ARIA 1.1
Děkuji za NVDA. Výborný program. Lepší než všechny ty balíky softwaru pro nevidomé za hříšné peníze, které zaplatí stát. NVDA je zdarma a funguje perfektně, nezatěžuje počítač. Mám jen drobné upozornění, nová verze 2016.2 způsobuje pád MS Word hned po jeho startu a neustálé obnovování jeho spadlých souborů. Vyřešil jsem to zpětnou instalací NVDA 2016.1
zdravím,
Nejspíš půjde o lokální problém na vašem počítači… na počítačích kde NVDA provozujeme funguje vše bez problémů – včetně aplikace Word.
Hezký den.
zdravím,
tak beru zpět vyšla nová verze NVDA 2016.2.1, kde je již vše v pořádku.