NVDA 2014.3

Dnes ráno byla zveřejněna další stabilní verze opensource odečítače NVDA s označením NVDA 2014.3.

NVDA je vyvíjen jako svobodný open source odečítač obrazovky. Jeho vývoj podporuje nezisková organizace NV ACCESS. Pokud máte zájem finančně podpořit vývoj NVDA můžete tak učinit na stránkách

NV ACCESS

Nové vlastnosti

 • V dialogu všeobecné nastavení přibylo zaškrtávací pole, které určuje zda bude NVDA při startu přehrávat zvuk.
 • Ve správci doplňků přibylo tlačítko s nápovědou k doplňkům, které ji obsahují.
 • Podpora pro kalendář v aplikaci MS Outlook od verze 2007, která zahrnuje: při pohybu šipkami vyčítá čas, oznauje připomínky k danému časovému úseku a oznamuje zvolenou připomínku při pohybu klávesou TAB.
 • Vylepšena podpora pro seznamy s doručenou poštou a další seznamy v aplikaci MS Outlook 2010, která zahrnuje: možnost vypnout oznamování hlaviček (od předmět a podobně), odškrtnutím položky oznamovat hlavičky řádků/sloupců v dialoguohlašování formátování dokumentu a dále zahrnuje možnost pohybovat se v tabulce pomocí CTRL+ALT+šipky po sloupcích tabulky.
 • V aplikaci Microsoft Word NVDA nyní vyčítá po stisku NVDA+F i informace o odsazení odstavce.
 • Jestliže textový editor automaticky vloží po stisku klávesy ENTER odrážku nebo číslování NVDA tuto skutečnost oznámí.
 • Klávesová zkratka NVDA+ALT+C vyčítá obsah komentáře jestliže se na něm aktuálně nachází kurzor.
 • Vylepšená podpora pro automatické čtení hlaviček, řádků a sloupců v aplikaci Microsoft Excel, která zahrnuje podporu pro excelem definované rozsahy pro identifikaci hlaviček, které jsou podporované i odečítačem JAWS. Klávesové zkratky pro nastavení hlaviček sloupců (NVDA+SHIFT+C) a hlaviček řádků (NVDA+SHIFT+R) ukládají informaci přímo do sešitu aplikace Excel a tato informace je dostupná pro všechny odečítače obrazovky, které podporují definované rozsahy hlaviček.
 • Podpora pro automatické čtení hlaviček v aplikaci Microsoft Word, která zahrnuje podporu pro záložky programu MS Word pro definování hlaviček, které dokáže identifikovat i odečítač JAWS. Klávesové zkratky pro nastavení hlaviček sloupců (NVDA+SHIFT+C) a hlaviček řádků (NVDA+SHIFT+R) jestliže jste na první buňce záhlaví informují NVDA, aby považoval řádek nebo sloupec za hlavičku tabulky. Informace je uložena přímo v dokumentu MS Word, takže je dostupná pro všechny odečítače obrazovky, které dokáží identifikovat záložky v MS Wordu.
 • Microsoft Word: po stisku klávesy TAB NVDA oznamuje vzdálenost od levého okraje strany.
 • Microsoft Excel: jestliže buňka obsahuje komentář, můžete si jej přečíst pomocí NVDA+ALT+C.
 • Microsoft Excel: NVDA poskytuje vlastní dialog pro editaci komentáře, který se zobrazí po stisku SHIFT+F2.

více informací o změnách či novinkách se pak dočtete přímo v dokumentaci k NVDA soubor changes.html.

Odkaz ke stažení

nvda 2014.3

Příspěvek byl publikován v rubrice novinky. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

2 komentáře u NVDA 2014.3

 1. Ondrosik napsal:

  Pozdravujem. Mal by som len taky maly poznatok do diskusie. Je super, ze odtialto sa da nova verzia NVDA krasne stiahnut bez kadejakych presmerovani a podobnych veci. Akurat vyvojari NVDA asi chcu pri kazdom stiahnuti predsalen uzivatela upozornit, ze je to Free produkt a ze prispevky su vzdy vitane. Navrhoval by som preto aspon pod nadpisom zmienit, ze je moznost projekt podporit s pripadnym odkazom na stranku NVACCESS. Uvedomujem si, ze ak niekto prispiet chce, tak si vie aj sam zistit, ako to spravit a ak niekto nechce, tak ho o tom nepresvedci ani tisic stran textu. Na druhej strane mi ale taketo jemne upozornenie pride ako fer riesenie aj voci vyvojarom aj voci pouzivatelom. Urcite ale tento blog nie je jediny, kde je odkaz len tak ulozeny bez upozornenia a neviem o tom, ze by NVACCESS nariadovalo pouzitie sourceforge odkazu, alebo striktne pisanie nieco o prispevkoch, ide mi skratka len o to, aby sa na to financovanie nezabudlo.

  • admin napsal:

   souhlasím a do článku doplním… já to dávám sem záměrně protože je dost lidí, kteří to nestáhnou z původního webu protože nevládnou angličtinou…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *