festivalsynth driver 2011 – nové české hlasy i pro screen reader NVDA

Projekt Free(b)soft 20. dubna oznámil vydání tří nově nahraných vysoce
kvalitních českých hlasů pro řečový systém Festival. Jde o tyto hlasy:

 • * krb – český dětský mužský hlas
 • * dita – český dospělý ženský hlas
 • * machac – český dospělý mužský hlas

Tyto hlasy byly vytvořeny a vyvinuty v rámci projektů „Olomoucká šance pro
nevidomé žáky“ (reg. č. CZ.1.07/1.2.12/02.0015) a „Centrum podpory pro zrakově
postižené žáky“ (reg. č. CZ.1.07/1.2.00/14.0111), které jsou spolufinancovány z
Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky.

Tyto hlasy byly vytvořeny PhDr. Pavlem Machačem, Ph.D. a Mgr. Radkem
Skarnitzlem, Ph.D. z Fonetického ústavu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy
v Praze.

zdroj:
uživatelská e-mailová konference Free(B)soft

díky Olga Yakovleva, která to celé vytvořila a rovněž Peteru Vágnerovi, jenž dodal české hlasy si řečový systém festival původně určený pro linux mohou vyzkoušet i uživatelé odečítače NVDA

instalace

 • 1. stáhněte festival synth driver 2011
 • 2. stáhněte aktuální vývojový snapshot
 • 3. v případě nainstalovaného NVDA rozbalte festival synth driver do
  windows vista/windows 7=c:\users\uzivatel\applicationn data\nvda\synth drivers\
  windows xp=c:documents and settings\uzivatel\data aplikací\nvda\synthdrivers\
 • 4. v případě portable verze nvda rozbalte festival synth driver do
  c:\nvda\userconfig\synthdrivers\
 • 5. pak už jen stačí změnit hlasový výstup v možnostech nvda na festival a v nastavení hlasu si zvolit preferovaný hlas – výchozí je angličtina, takže je potřeba se přepnout na český hlas.

odkazy

stáhnout festival synth driver 2011 cca 55 Mb

vývojové verze NVDA

závěr

odezva s festivalovými hlasy není s nvda tak rychlá jak jsme zvyklí s espeakem nicméně např. český hlas machac je o něco malinko rychlejší než původní český festivalový hlas. – určitě stojí za vyzkoušení a například na čtení knížek je to jistě příjemnější než espeak a je to taky zdarma. :o) – na závěr ještě jedno upozornění starší verze odečítače nvda řečový systém festival 2011 nepodporují

Příspěvek byl publikován v rubrice novinky. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

8 komentářů u festivalsynth driver 2011 – nové české hlasy i pro screen reader NVDA

 1. pvagner napsal:

  dnes bola v synthDrivery opravená chyba, ktorá bránila používaniu hlasu festival s inštalačnými verziami NVDA inštalovanými v českých verziách systému Windows.

 2. vitek776 napsal:

  Pohodový prográmek.

  Nepoužívám nic jiného a teprve teď přicházím na vychytávky p.NVDA

 3. Michal Rada napsal:

  To by bylo skvělý, kdyby se nékdo laskavě obtěžoval opravit ty odkazy, že? 😀

 4. admin napsal:

  opraveno :o)

 5. Jan Šimek napsal:

  Už pár let nepoužívám nic jiného než nvda a naprosto mi vyhovuje a stačí mi. Nepotřebuju žádný z placených programů jako je jaws nebo zoom text. A ten festival je naprosto super.

 6. Miloš Vacek napsal:

  Dobrý den. Chtěl bych ten váš festival používat s odečítačem programu nvda. Omlouvám se, ale váš festival má dvě nevíhody Ta první nevíhoda je taková, že to není instalační soubor s příponou exe, ve kterém se spustí průvodce instalací. Kdyby to bylo takhle jednoduché, tak bych nemusel hledat to správné místo na disku kam mám soubory festivalu zkopírovat. Já si umím do svého počítače sám nainstalovat program, ve kterém je průvodce instalací, ale neumím si na svém hard disku v té spoustě složek najít tu správnou složku a to správné místo kam mám přesně ty soubory a složky festivalu zkopírovat. Nejjednodušší je pro mě instalace, protože když potvrdim tlačítko instalovat, tak se všechny součásti daného programu zkopírují sami tam kam patří. V tom případě jsem to musel řešit tak, že jsem musel jít na stránky programu nvda. Už přesně nevím, kde jsem ten odkaz na těch stránkách našel, ale byl to odkaz u kterého bylo napsáno get extra vojce (Omlouvám se, ale nevím jak se to slovo přesně píše, ale čte se to jako vojs.) Tam jsem si našel ke stažení festival který byl udělán jako doplněk pro nvda, takže měl příponu nvdaaddon. Po tom, co jsem si ten doplněk stáhnul, tak se mě nvda zeptal, jestli chci vybraný doplněk opravdu nainstalovat. Já jsem potvrdil tlačítko ano a pak mi nvda ohlásil, že aby se projevily změny tak je nutné program restartovat. Po restartu mi doplněk normálně fungoval, ale chyběli v něm tři hlasy. Byl to Macháč, Dita a Krp. Já totiž už používám odečítač obrazovky nvda, ale za tím používám sintezátor Espeak. Používám české a mužské hlasy. České hlasy používám proto, že neumím úplně anglicky a mužské hlasy používám proto, že jsou my příjemější na poslech. Neříkám, že by ženské hlasy byli špatně udělané, ale každému je příjemné něco jiného. Z festivalu si nechám číst texty hlasem ph, ale pak má festival ještě druhou nevíhodu. Nevím, jestli je to chyba v počítači, ale hlas ph my nechce číst háčky a čárky a znaky jako tečka, pomlčka, a rovná se. Když hlas při čtení narazí na tyto věci, tak mi to místo toho přečte jako neznámí. Tak že si tím za tím musím nechat číst slova, kde nejsou háčky, čárky, znaky jako tečka, pomlčka a rovná se. Jinak se mi hlas ph strašně moc líbí, má krásně čistou sintézu řeči a kdyby my to četlo i háčky a čárky, tak bych nic jiného nepoužíval. Ještě bych se nvda pokusil nastavit tak, aby kdyby se my oběvila na počítači přihlašovací obrazovka, tak aby jí to přečetlo tím to hlasem.

 7. admin napsal:

  Dobrý den,

  máte pravdu, že instalace festival synth driveru může být mírně komplikovaná…
  zmiňujete, že festival nečte některá interpunkční znaménka, na seriozní čtení textů pomocí hlasového výstupu bych doporučil komerční hlasový výstup např. Wintalker voice, Elišku nebo Zuzanu.

 8. Vojtěch Petříček napsal:

  Dobrý den, bude někdy doplněk festival i pro nové verze nvda jako například nvda verze 2019 a vyšší? Pozn: jedu hlavně na snapshotech a na win 10 x 64 bit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *